قبل از معرفی اصول طراحی سایت و توضیح هر یک از المان ها، جالب ایت بدانید، اولین وب سایت جهانw3نام داشت که در سال 1991توسط تیم برنرز لی طراحی شد و البته هنوز هم این وب سایت در دسترس قرار دارد و از آن روز تا الان میلیون ها وب سایت دیگر طراحی شده اند..
مفهوم طراحی سایت را میتوان ایجاد یک بستر اینترنتی برای ارائه خدمات و نمایش و یا فروش محصولات دانست.
شما برای طراحی یک سایت و بهره مندی از آن میتوانید از یک طراح حرفه ای کمک بگیرید و البته شاید بتوانید با استفاده از مقاله هایی در این زمینه خودتان نیز موفق به این کار شوید. معمولا شما برای طراحی سایت به دو نفر، یکی برای بخش کدها و دیگری برای بخش گرافیکی نیازمندید.

 

در این مقاله به اصول اولیه طراحی سایت میپردازیم :

 

 1- نام دامنه

اولین اصلی که در طراحی سایت باید در نظر گرفته شود دامنه است، دامنه نامی است که شما برای قابل دسترسی بودن و همینطور وجه تمایز سایت خود با سایر سایت ها استفاده میکنید. اجزا دامنه ها معمولا با نقطه (دات) از هم جدا میشوند. قسمت اول دامنه را همه با www میشناسند و قسمت دوم دامنه نامی است که شما برای سایت خود برگزیده اید که معمولا با حروف لاتین نوشته میشود فراموش نکنید بین هر قسمت نقطه(دات) را بگذارید و قسمت آخر دامنه پسوند کشوری یا محلی میگویند.

 

2- هاست (فضای میزبانی)

حالا شما یک آدرس اینترنتی دارید ولی آدرسی که مکانی ندارد در این موقع شما باید اصل بعدی را به خاطر بیاورید اصل بعدی سرویس هاستینگ است. این سرویس مکانی اینترنتی است که مخاطبین شما با آدرسی که شما در اختیارشان میگذارید میتوانند به مکان سایتتان مراجعه کنند و اطلاعاتی که شما برای عموم به نمایش میگذارید مشاهده کنند.

 

 

3- زبان برنامه نویسی – تکنولوژی وب سایت

قدم بعدی در اصول طراحی سایت انتخاب تکنولولوژی است که منظور همان زبان برنامه نویسی است که متناسب با سایت مورد نظر ما و دانش ما انتخاب میشود. هر زبان برنامه نویسی و پلتفرمی بسته به امکاناتی که در اختیار کاربر قرار میدهد، میتواند متفاوت و منحصر به فرد باشد.

 

4- هدف وب سایت

گام و اصل بعدی که در طراحی سایت باید در نظر گرفته شود، هدف و تصطلاحا کاربری وب سایت است، باید در برنامه های خود مشخص کنید که هدف شما از دانشتن یک وب سایت چیست و در چه زمینه ای قرار است که فعالیت داشته باشید؟ راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی؟ داشتن یک وب سایت شرکتی برای معرفی محصولات و خدمات شرکت؟ و…

 

5- نقشه سایت

اصل بعدی در طراحی سایت را میتوان نقشه وب سایت دانست، ابتدا این نکته را باید گفت که کلمه “نقشه سایت” در دنیای وب سایت به دو مفهوم به کار برده میشود: اولی نقشه و فرآیند ها و شمای صفحات وب سایت، و در مفهوم دوم نقشه وب سایت را یک فایل (معمولا با فرمت xml) میدانند که این فایل برای شناساندن مطالب و مقالات جدید سایت به موتور های جست و جو و کاربران را به هده دارد.

 

6- گرافیک سایت (طرح و رنگبندی وب سایت)

یکی از مهم ترین اصول طراحی سایت گرافیک و طرح و رنگ بندی وب سایت است. این اصل تاثیر گذارترین المان مسقیم در جذب مخاطب برای کسب و کار و وب سایت شما را دارد که حتما باید در انتخاب آن دقت کنید.

 • طراحی جذاب وب سایت بسیار اهمیت دارد برای این جذابیت دقت کنید اولین قدم رعایت وضوح و شفافیت است کاربران نیاز به چیزهایی دارند که برای انها جذاب و مفید باشد. سادگی میتواند در این اصل بسیار به چشم بیاید تمام بخشها را ساده و بیتکلف بسازید و سعی کنید از وضوح و شفافیت بالایی برخوردار باشد باید در وب سایت خود همه چیز را قابل فهم و روشن کنید.

 

7- ریسپانسیو

ریسپانسیو بودن وب سایت

اصل دیگر طراحی سایت ریسپانسیوبودن یا همان واکنش گرا بودن وب سایت است. این نوع طراحی سایت باعث میشود صفحات وب بر روی انواع دستگاه ها و صفحه نمایشها به خوبی دیده شود این اصل به دلیل افزایش استفاده از دستگاه های هوشمند و تلفن های همراه بسیار اهمیت پیدا کرده است.
این نوع طراحی سایت در گوگل نیز یکی از عوامل رتبه بندی به شمار می آید.

 

8- امنیت وب سایت

امنیت وب سایت

آخرین و مهمترین اصل امنیت است کاربران شما باید به سایتتان اعتماد کرده و احساس امنیت کنند و این مهم باعث میشود کاربران به دلیل احساس امنیت بیشتر به سایتتان مراجعه کرده و در عین تعامل و اعتماد بیشتر به وب سایت، آن را به دیگران نیز پیشنهاد کنند.

 

9- تولید محتوا :

تولید محتوا‌ ی مناسب و متناسب با کسب و کار شما، از مهم ترین اقدامات و اصول طراحی سایت بعد از فرآند طراحی سایت شما به شمار می آید.

 • در تولید محتوای وب سایت خود سعی کنید از فرمت های مختلف و رایج تولید محتوا استفاده کنید : علاوه بر محتوا های متنی در وب سایت شما میتوانید از انواع دیگر محتوا مانند پادکست های صوتی و فایل های صوتی که امروزه جایگاه مناسبی را برای کاربران اینترنت پیدا کرده است و همچنین از فایل های تصویری و ویدویی برای تعامل بیشتر با کاربر و اهدافی چون بالا بردن تایم ماندگاری کاربر در وب سایت میتوانید بهره بگیرید.
  البته انواع دیگر محتوا مانند، اینفوگرافی ها و نمودار ها و عکس ها و… از انواع رایج محتوا در وب سایت ها به شمار میروند.
 • شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که هر وب سایت با توجه به هدف و جامعه مخاطبان خود، باید در فرآیند شناخت مخاطبینش تولید محتوا کرده و اطلاعات مفید را در اختیار کاربرانش قرار دهد.

 

10- تبلیغات :

یکی از مهم ترین بخش ها بعد از فرآیند طراحی سایت، بهره گیری از تبلیغات و اصول تبلیغات در دنیای اینترنت و وب سایت است، تبلیغات اگر به درستی انجام نشود، آثار بسیار منف را روی وب سایت شما، چه به لحاظ مسائل سئو و هم به لحاظ افت مخاطب روی وب سایت شما خواهد گذاشت. و اما اگر تبلیغات شما به درستی راه اندازی شود، میتواند شما را در راستای هدفتان کمک کند.

 • یکی از انواع تبلیغات آزار دهنده و متاسفانه پر استفاده در تبلیغات امروزی وب سایت ها، استفاده از پاپ آپ یا همان پنجره های بازشوندن است.

 

دیگر نکات و اصول طراحی سایت :

 1. از منو های پیچیده استفاده نکنید.
 2. از تصاویر با کیفیت استفاده کنید
 3. موارد مهم و اصلی سایت را به سادگی در اختیار کاربر قرار دهید.
 4. از پس زمینه های ساده در طراحی سایتتان استفاده کنید.
 5. از دکمه ها و المان های جذاب و منحصر به فرد استفاده کنید.
 6. سایت شما مختص به خودتان است، پس محتوای سایت خودتان را خودتان تولید کنید و به هیچ عنوان کپی نکنید.
 7. استفاده از شبکه های اجتماعی برای معرفی وب سایت.
 8. استفاده از فونت های ساده و در عین حال زیبا.