با اینکه سالیان طولانیست که از تاسیس موتور جستجوی گوگل می گذرد و توانسته با الگوریتم های خود بهترین نتایج را به کاربران نمایش دهد این سوال پیش می آید که این موتور جستجو چه کم دارد و بنظر دیگر از این پیشرفته تر نخواهد شد.

ولی موتور جستجوی گوگل استاد سوپرایز کردن کاربران خود است. دقیقا همان سوپرایزی که به آن الگوریتم BERT می گویند.

همانطور که هر شهری برای برقراری مقررات و انضباط شهری،  به قوانین در حوزه های مختلف نیاز دارد، گوگل نیز برای جلوگیری از هرج و مرج به قوانین(الگوریتم های گوگل) نیازمند بوده و دائما آن را آپدیت می کند.

حال اگر این قوانین(الگوریتم ها) وجود نداشت چه اتفاقی می افتاد؟ همه اینترنت پر میشد از صفحات اسپم و فرقی بین وب سایت های خوب و بد نبود و این یعنی فاجعه!

در این مقاله قصد داریم به اینکه الگوریتم BERT چیست و اینکه چگونه بر سئو تاثیر دارد بپردازیم.

الگوریتم BERT چیست؟

الگوریتم BERT یکی از بزرگترین آپدیت های گوگل در سال 2019 بشمار می رود که الگوریتمی برای بهبود درک کلمات کلیدی و درک بهتر سرچ (کوئری) کاربران است.

در واقع گوگل با این الگوریتم بدنبال درک بهتر خواسته ی کاربران است تا بتواند بهترین نتیجه را به آن نمایش دهد.

کلمه BERT مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations   Transformers است.

گول نام طولانی و سخت آن را نخورید! در ادامه به بررسی کامل این الگوریتم خواهیم پرداخت.

بگذارید الگوریتم BERT  را با مثال بیان کنیم.

در گذشته قبل از آمدن الگوریتم برت وقتی شما در سرچ باکس گوگل عبارتی را سرچ می کردید نتایجی را که برای شما بر می گرداند با حالا که الگوریتم برت اعمال شده است متفاوت بود.

برای مثال کاربری که عبارت “مهاجرت به ترکیه ” را سرچ می نمود نتایجی در خصوص ترکیه نمایش داده می شد ولی حال با وجود الگوریتم برت نتایج هدفمند تر شده و نتایج مرتبط به مهاجرت کردن به ترکیه را نمایش می دهد.

الگوریتم BERT می تواند حتی حروف اضافه را نیز تشخیص دهد برای مثال مهاجرت به ترکیه با مهاجرت از ترکیه از نظر بار معنایی متفاوت است و این الگوریتم به خوبی این تفاوت معنایی را می فهمد.

در قرن 21 هرچه دنیا به سمت ماشینی شدن کشیده شده ولی گوگل بدنبال جایگزین کردن زبان انسان به جای زبان ماشین است. در واقع الگوریتم BERT مدلی از زبان محاوره و روزمره است که به دیگر الگوریتم های گوگل کمک می کند تا اجزای زبان را بخوبی درک کنند،حتی اجزایی مانند حروف اضافه!

این نکته(درک اجزای زبان) خیلی بحث تازه ای نیست چرا که در سال 2018 از الگوریتم هوش مصنوعی خود و تاثیر آن بر درک زبان انسان رونمایی کرده بود.

الگوریتم BERT کاری می کند ماشین ها با سرعت و به آسانی، زمان محاوره را تحلیل کنند و برداشت درستی از زبان انسان داشته باشد که به این فرآیند NLP (Natural Language Processing) می گویند که در واقع هسته الگوریتم برت را تشکیل می دهد.

در حقیقت الگوریتم برت بدنبال درک بهتر زبان انسان است که با استفاده از آن کوئری ها را به خوبی تحلیل کند و نتایج مرتبط تری را به کاربران نمایش دهد.

حال برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید تا بخوبی الگوریتم برت را درک کنید.

کوئری “How to catch a cow fishing”  به معنی چگونه می توان ماهی خاردار صید کرد؟ را در گوگل سرچ می کنیم.

واژه cow در زبان انگلیسی دارای دو معنی بوده که معنای اول و اصلی آن به معنی گاو و معنای دوم آن نوعی ماهی خاردار است.

قبل از الگوریتم برت با سرچ عبارت “How to catch a cow fishing”  نتیجه ای که نمایش داده می شد معنای اول کلمه cow بود و گوگل کلمه ماهیگیری را نادیده می گرفت.

ولی پس از آپدیت الگوریتم برت گوگل فهمیده بود که cow در عبارت بالا چون در کنار کلمه ماهیگیری آماده است پس معنای دوم آن مدنظر کاربرست و نتایجی که نمایش می دهد شامل ماهیگیری و عکس ماهی های خار دار را نشان می دهد.

الگوریتم Bert

الگوریتم برت روی چه کوئری های تاثیر گذاشته است؟

بدلیل اینکه تمرکز الگوریتم BERT بر روی کوئری های بلند و مکالمه محورست تغییرات رتبه آنچنان محسوس نبوده چرا که این کوئری ها کمتر انتخاب سئو کار ها بوده اند برای همین تغییرات خیلی مشهود نیست.

Algorithm BERT  چه در تاثیری در سئو دارد؟ روش های بهینه سازی

هر تغییری در الگوریتم های گوگل فرآیند بهینه سازی را دستخوش خود می کند.

ده روش برای بهینه سازی این الگوریتم ذکر شده:

  1. You
  2. Can’t
  3. Optimize
  4. For
  5. A
  6. Deep
  7. Learning
  8. NLP
  9. Algorithm
  10. Write for humans

اگر بخواهیم از زبان موتور جستجوگر گوگل حرف بزنیم، باید به این حقیقت اشاره کنیم که هیچ کاری نیست که بتوانید آن را «بهینه سازی برای BERT گوگل» در نظر گرفت.

عبارات لاتین بالا شوخی هایی است که در شبکه های اجتماعی با الگوریتم BERT کرده اند!

درک هدف جستجوی کاربر و بهینه سازی برای آن

پیشبینی هدف جستجو کاربر با کمترین خطا یکی از کار هایی است که الگوریتم BERT انجام داده است.

وقتی شما عبارتی را در موتو جستجو گوگل سرچ می کنید اگر کلمه ای را اشتباه تایپ کنید و دیگر کلمات مفهمومی را برسانند گوگل بخوبی متوجه خواهد شد و در کمال تعجب همان نتیجه ای را به شما نمایش می دهد که انتظار آن را دارید!

algorithm bert

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم گوگل به دنبال درک بهتر جستجوی کابران است تا بتواند بهترین نتیجه را به کاربران خود نمایش دهد.

گوگل به دنبال یادگیری زبان محاوره است تا بتواند اجزای زبان انسان را بخوبی درک کند و فهم درستی از کلمات و جملات داشته باشد.

حال که فهمیدیم گوگل از ماشینی شدن فاصله گرفته و بسمت اینکه شبیه انسان فکر کند،گراییده شده، پس بهتر است که در تولید محتوای خود، درست به زبان کاربر حرف بزنید تا بتوانید بهترین محتوا را تولید کنید.

اگر پیرامون الگوریتم BERT  سوالی دارید می توانید از طریق کامنت در میان گذاشته و یا تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

موفق باشید!