برندینگ چیست و کاربرد آن چیست؟

یک تعریف ساده و کلی برای این کلمه وجود دارد و آن‌هم به این صورت است؛ برندینگ یک روش بازاریابی است در شکل‌گیری فعال برند شما. اما قاعدتاً چیزهای بیشتری هم وجود دارد که ما به آن‌ها در این مطلب می‌پردازیم.

برندینگ درواقع همان چیزی است که کسب‌وکار شما نیاز دارد تا آشفتگی‌های مشتریان را مرتفع سازد و توجه مشتریان را شما جلب کند. این کار دقیقاً همان چیزی است که برای بار اول مشتری شمارا به یک خریدار دائمی تبدیل می‌کند و مخاطبان بی‌تفاوت را به تبلیغ‌کنندگان برند شما تبدیل می‌کند، برای این کار باید روی برند خود پافشاری کنید و متعهد شوید تا بتوانید کسب‌وکار خود را رونق ببخشید. اگر می‌خواهید در کسب‌وکار موفق شوید، نقش برندینگ غیرقابل‌انکار و چشم‌پوشی است.

اما واقعاً چرا برندینگ انقدر مهم و پراهمیت است؟ برندینگ برای کسب‌وکار چه معنایی دارد؟ چگونه می‌توانید با برند خود تأثیر واقعی رو مخاطبان بگذارید؟

ما در مقاله سعی داریم شمارا مفهوم کلی برندینگ آشنا کنیم و تأثیرات مثبت این کار بر کسب‌وکار شمارا بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

 

 

منظور از برندینگ چیست؟

بیایید به تاریخ این کار نگاهی بیندازیم و متوجه خواهیم شد که عمر این کار بسیار طولانی‌تر ازآنچه فکر می‌کنید است، برند سازی از حدود سال 350 میلادی آغازشده است و از کلمه Brandr به در زبان نورسیانی باستان معنی سوزاندن است گفته‌شده است و در دهه 1500 میلادی دامداران به‌منظور نشان دادن مالکیت خود بر دام‌هایشان روی بدن دام‌های خود را با علامتی می‌سوزانند که همین کار پیشروی آرم و لوگو بود.

بااین‌حال امروزه برندینگ چیزی بیشتر از یک آرم یا لوگو است، و به نظر می‌رسد نوعی واکنش احساسی شرکت است که از مشتریان خود استخراج کرده است و به تصویر کشیده است. نام تجاری شما مجموعه‌ای از ادراک مردم نسبت به کسب‌وکار شماست اما برندنیگ مجموعه اقداماتی است که شما برای پرورش و به دست آوردن آن برند انجام می‌دهید.

اگر بخواهیم ساده‌تر این جورچین را تشریح کنیم به این صورت است که برند نام کسب‌وکار شماست ولی برندینگ فعل و عمل کسب‌وکار شماست. وقتی لوگو طراحی می‌کند برندینگ انجام دادید، وقتی برند خود را توسعه دادید برندینگ انجام دادید، وقتی شما با تیم بازاریابی خود توانستید یک کمپین تبلیغاتی راه‌اندازی کنید یعنی برندینگ انجام دادید.

به‌طورکلی هر اقدامی که در جهت شکل دادن به نام تجاری شما باشد برندینگ است.

 

چرا برندینگ اندر مهم است؟

برندینگ مهم است زیرا:

  • به شما کمک می‌کند تا در رقابت با رقبا باقی بمانید، فرقی نمی‌کند که چه نوعی کسب‌وکاری دارید و در چه صنعتی فعالیت می‌کند و یا به دنبال چه نوع مشتری هستید. اگر در کسب‌وکار خود رقیب دارید و در شرایط رقابتی قرارگرفته‌اید برندینگ به شما کمک می‌کند که تا روش‌هایی جدید و خلاقانه برای متفاوت بودن، خاص و منحصربه‌فرد بودن برای پیشبرد هدف‌های خود انتخاب کنید و این کار باعث می‌شود که چرا مشتریان شمارا در بین رقبا انتخاب کردند.
  • باعث ایجاد آگاهی از برند می‌شود، اگر می‌خواهید یک برند موفق بسازید باید آن قابل‌تشخیص باشد یعنی، نام تجاری مناسب (ازجمله: لوگو، وب‌سایت و سایر دارایی‌های برند شما) استایل و شخصیت منحصربه‌فرد خود را داشته باشد تا بتوانید در بازار شخصیت پیدا کنید و منجر به افزایش آگاهی از برند در میان مشتریان می‌شود.

 

چرا برندینگ مهم است

 

  • یک برند استوار برای مشتریان شما به وجود می‌آورد، برای موفقیت در کسب‌وکار لازم است که حتماً شما یک برند استوار و مطمئن برای مشتریان خود فراهم کنید تا آن‌ها با شما تعامل کنند چه از طریق طراحی وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و یا رویدادهای حضوری و غیرحضوری. برندینگ این امکان را به شما می‌دهد که چگونه مشتریان با برند شما در تعامل و تجربه هستند و بتوانید آن را کنترل کنید این تعاملات و تجربیات در سرتاسر برند شما یک سنگ معیار مناسب برای کنترل کسب‌وکار شما است.
  • پل ارتباطی بین شما و مشتریان است و آن‌ها را به مشتریان وفادار و دائمی تبدیل می‌کند، موفق‌ترین مشاغل آن‌هایی هستند که بتوانند ارتباط نزدیک عاطفی با مخاطبان خود ایجاد کنند. این ارتباط عاطفی همان چیزی است که چشم‌اندازهای شمارا به مشتری تبدیل می‌کند و مشتریان شمارا به علاقه‌مندان شما تبدیل می‌کند. و سؤال اینجاست که چگونه باید این احساس عاطفی را ایجاد کرد؟ جواب ساده است، برندینگ. نمونه‌های از استراتژی برندینگ ازجمله شعار کسب‌وکار و حتی انتخاب رنگ مناسب برای لوگو، تمام این کارها گرچه کوچک به نظر می‌رسد ولی می‌تواند باعث ایجاد سطوح عمیق‌تری از تعامل با مشتریان شما می‌شود و کاری می‌کند که آن‌ها حس وفاداری به برند شما پیدا کنند.

 

عناصر برندینگ چیست؟

این‌ها عناصری از برندینگ هستند که برای ایجاد یک حس در مشتری باید در کسب‌وکار پیاده‌سازی کنید:

  • مأموریت و چشم‌اندازها و ارزش برند، چشم‌انداز و ارزش برند شما پایه و اساس برند شما هست. به مأموریت و چشم‌اندازهای خود به‌عنوان مغزهای عملیات فکر کنید- جمله‌ای کوتاه و مختصر که بیانگر وضعیت و هدف اصلی کسب‌وکار شماست درعین‌حال چشم‌انداز کسب‌وکار شما قلب اوست و یک تصویر الهام‌بخش و انگیزشی ازآنچه در طولانی‌مدت به دنبال دستیابی هستید ارائه می‌دهد.
  • دستورالعمل‌های برند، با استفاده از مأموریت‌ها و چشم‌اندازهای کسب‌وکار خود که به‌عنوان ستون‌های سازمان شما شناخته می‌شود، استراتژی برند شما می‌تواند همه موارد را دربگیرد که به شکل دستورالعمل برند شناخته می‌شود. این دستورالعمل‌ها به‌صورت سند مکتوب درخواهد آمد و اهداف تجاری شرکت شمارا منعکس می‌نماید، این کار باعث می‌شود شما از رقبا متمایز شوید و مشتریان را با شما همسو می‌کند. این دستورالعمل‌ها نوعی الگو برای تصمیم‌گیری‌ها و ایجاد کمپین‌های موردنیاز آینده باشد.

 

عناصر برندینگ چیست

 

  • لوگو، آرم و لوگو شما چهره شرکت شماست و مطمئناً طراحی لوگو شما مهم‌ترین بخش از مرحله برندینگ است. در طی فرایند طراحی لوگو به این فکر کنید که شما به‌عنوان برند چه کسی هستید و چگونه می‌خواهید با مشتریان تعامل برقرار کنید.
  • وب‌سایت، طراحی یک وب‌سایت مناسب یکی از مراحل مهم در برندینگ است. وب‌سایت شما املاک و مستغلات دیجیتالی شما هستند و هنگامی‌که به‌وسیله مشتریان بازدید می‌شود باید ازنظر بصری جذاب، کاربری آسان و از همه مهم‌تر به‌عنوان یک برند نمایانگر این باشد که شما چه کسی هستید.
  • دارایی‌های اضافه، هیچ رویکردی برای برندینگ کامل نیست البته بسته به نوع کسب کار شما برندینگ می‌تواند در سطوح دیگری ازجمله نوع بسته‌بندی محصولات، بروشورهای تبلیغاتی، کارت ویزیت و … انجام پذیرد. باید حتماً برای برندینگ مناسب کسب‌وکار خود را ارزیابی کنید و نیازها را شناسایی کرده و بر اساس دارایی‌های خود کسب‌وکار خود را توسعه دهید.

 

 

بازاریابی روندی است که منجر به فروش و فروش می‌شود اما برندینگ پایه‌ای است که به‌وسیله آن شما شهرت وفاداری را روی آن بنا می‌کنید. برندینگ یک فعل و عمل است، اگرچه ممکن است در ابتدا کمی دلهره‌آور به نظر برسد اما با برنامه‌ریزی و بررسی درست تمامی دارایی‌های کسب‌وکار خود می‌توانید برندی فراموش‌نشدنی ایجاد کنید.

و درنهایت و به‌عنوان یک قاعده کلی، محصولات دارای چرخه زندگی محدودی هستند، اما برند اگر خوب مدیریت و هدایت شود برای همیشه دوام می‌آورد. و اگر به میخ برندینگ خود را محکم بکوبید، بازاریابی آن‌هم آسان‌تر خواهد بود.

با برندینگ به‌جای اینکه اجازه دهید دیگران داستان کسب‌وکار شمارا بیان کنند، شما با برند خود این کار را انجام دهید.