شاید این سوال برای شما وب مستران عزیز و شما صاحبان وب سایت ها پیش آمده باشد که قصد حذف یک صفحه از سایت و یا انتقال یک صفحه از سایت به صفحه دیگر (به دلیل کاربردی نبودن آن صفحه و…) و یا کلا عوض کردن نام دامنه را داشته باشید.

در علم سئو مفهومی به نام ریدایرکت وجود دارد که با استفاده از آن شما میتوانید تمامی این جا به جایی ها را انجام دهید.

ریدایرک یکی از مسائل اصلی در سئو و بهینه سازی وب سایت به شمار میرود و یک وب مستر هوشمند، باید به صورت مداوم در حال بررسی کردن لینک های وب سایت خود باشد، تا اگر لینکی از بین رفته(یا اصطلاحا شکسته) و یا قصد دارد یک صفحه را با اعتبار آن صفحه به صفحه دیگری انتقال دهد، باید با مفهوم ریدایرکت و انواع و کاربرد آن آشنا باشد.

ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت همان انتقال و هدایت  اتوماتیک و خودکار کاربر و موتور های جست و جو از یک صفحه به صفحه دیگر است. یعنی کاربر با و یا موتور های جست و جو با سرچ و یا وارد شدن به URL  قدیمی صفحه و یا سایت، به صورت خودکار به آدرس جدیدی که مد نظر ماست وارد شوند.

برای مثال شما اگر قصد دارید یک صفحه از سایت خود با آدرس yoursite.com/page1  را به آدرس yoursite.com/page2  منتقل کنید، و یا کلا قصد عوش کردن نام دامنه خود باشید، باید از ریدایرکت استفاده کنید.

ریدایرکت کردن صفحات و دامنه سایت

به طور کلی با ریدایرکت کردن میتوان بازدید کننده ای را که از بازدید صفحه به هر دلیلی (حذف، انتقال و…) محروم مانده را به دیگر صفحات وب سایت راهنمایی و منتقل کرد.