حس شما هنگام خرید یک گوشی نوکیا ساده نسبت به یک گوشی هوشمند دارای سیستم اندروید چسیت ؟ یا تجربه ی خرید یک جفت کفش کانورس اصل در مقایسه با کپی همان جنس چگونه رقم خواهد خورد ؟

مسلما خرید یک گوشی نوکیا ساده در این روزها به شما حس محروم بودن از کل دنیا را القا خواهد کرد و یا بی کیفیت بودن یک جنس کپی تجربه بدی را در ذهن شما ثبت خواهد کرد . تجربه ها و احساسی که حین خرید مجموعا کمک می کنند شما کالا و یا خدماتی را انتخاب و سپس خرید کنید را اصطلاحا تجربه کاربری می گویند .این شاخصه مهم در کسب و کارهای آنلاین حتی از اهمیت بالاتری هم برخوردار است به گونه ای که ما قصد داریم در اینجا پنج نکته مهم در طراحی کاربری سایت را به شما بیاموزیم و امیدواریم که با بهره گیری از آن ها در مسیر فروش بیشتر و موفق قرار بگیرید .

 

طراحی کاربری سایت ( UX ) چیست؟

طراحی سایت کاربر پسند
طراحی تجربه کاربر (‏UX) شامل تمام تکنیک هایی است که تیم طراحی که طیف گسترده ای را هم شامل می شوند برای خلق محصول استفاده می کنند که تجربیات دلچسب و معناداری برای مخاطب فراهم کنند . به عبارتی طراحی مناسب همه ی جنبه های تجربه کاربر حین استفاده از محصول یا خدمات است که افراد متخصص با استفاده همزمان از علوم مختلفی چون روان شناسی ،طراحی گرافیک و … با نزدیک شدن به نیازهای کاربران و درک هر چه بهتر روحیات افراد سعی می کنند خروجی بهتری را خلق کنند .

برای درک بهتر، یک آب میوه گیر دستی و نوع برقی آن را تصور کنید در حالیکه قرار است یکی از این دو را انتخاب و سپس خرید کنید ، مسلما حین خواندن این جمله حس ناخوشایندی چون خستگی و درد در ناحیه مچ دست که زمان استفاده از اب میوه گیری دستی تجربه کرده اید برای شما تداعی شد و با قطعیت تمام و بدون معطلی نوع برقی آن را که تجربه خوشایندی در ذهن شما دارد را انتخاب می کنید و این همان تجربه کاربر است که اگر آن را به خدمات و محصولات سایت تعمیم دهیم در می یابیم که وظیفه طراحی کاربری سایت خلق بهترین تجربه برای کاربران سایت می باشد .

 

5 نکته مهم در طراحی تجربه کاربری سایت

همان طور که صحبت شد طراحی کاربری سایت یکی از مهم ترین نکات مورد توجه حین طراحی سایت است چرا که امروزه ربات های گوگل با توجه به این شاخص در کنار دیگر شاخص ها به سایت شما اعتبار خواهند داد . به همین دلیل طراحی کاربری سایت در انوع مختلف سئو همواره مورد توجه قرار می گیرد و از فاکتورهای مهم سئو سایت به شمار می آید .

حال که از اهمیت این موضوع مطلع شدید نوبت به آن می رسد که پنج نکته مهم در طراحی کاربری سایت (Web UX)را با هم بررسی کنیم :

 

1. استفاده از محتوای درجه یک در طراحی کاربری سایت

شما با استفاده از محتوا به کاربران این امکان را می دهید که حوزه ی فعالیت، خدمات و محصولات سایت شما را بشناسند .لازم است بدانید محتوا علاوه بر متن فرمت های دیگری چون صوت،ویدئو،تصاویر ،پادکست ها و ..را شامل می شود که هماهنگی و کیفیت تمام این فرمت ها خروجی مثبتی از محتوا را به شما خواهد داد .این روزها ربات های خزنده گوگل با پیمایش محتوای سایت شما میزان توجه شما به کاربر را ارزیابی و براساس آن به سایت شما رتبه خواهد داد بنابراین شما اگر طالب کسب رتبه های بالا هستید باید با تولید محتوا استاندارد و معتبر به مخاطب خود احترام بگذارید و مطمئن باشید زمانی را که جهت ارتقای محتوا سایت خود صرف می کنید بی نتیجه نخواهد ماند .

عوامل مختلفی در تولید محتوا موفق دخیل هستند که در مقالات گذشته درباره آن ها صحبت کردیم اما دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که لحن و شیوه بیان از نکات تاثیر گذار در تولید محتوا سایت می باشد و باید به نحوی باشد که ضمن پیوستگی و انسجام، مخاطب بتواند با آن ارتباط موثری برقرار کند و در پی آن اعتمادش به سایت شما جلب شود .

 

2. کاربردی بودن سایت

همان طور که از عنوان پیداست طراحی سایت شما باید به گونه ای باشد که هدف مخاطب را پیش ببرد و مخاطب بتواند بدون مشکل فعالیت خود را در سایت انجام دهد و به عبارتی کاربرد پذیر باشد .می توان گفت که کاربردپذیر بودن به نوعی در زیر مجموعه ی تجربه کاربری قرار می گیرید.

 

3. برندینگ قوی در طراحی کاربری سایت

برندینگ به معنای شناساندن محصول یا خدمات خود به بهترین شیوه به مخاطبان می باشد و تمام آن چیزی که کاربر در نمای کلی سایت شما مشاهده و تجربه می کند مانند سادگی ،جلوه های بصری زیبا ،کیفیت متن ،سرعت سایت و…همگی بر روی برندینگ سایت شما تاثیر خواهند داشت پس روشن است که اگر شما روی برندینگ سایت خود کار کرده باشید ،بیشتر از رقبای خود در ذهن مخاطبان ماندگار خواهید شد و بدین ترتیب احتمال اینکه دوباره از سایت شما بازدید کنند و حتی تبدیل به مشتری شما شوند بیشتر خواهد بود.

 

4. اهمیت مولتی مدیا در طراحی کاربری سایت

 

طراحی سایت با ظاهر جذاب
هر چقدر متن بکار رفته در سایت شما معتبر و ارزشمند باشد اما تصاویری که بارگذاری شده اند کیفیت کمی داشته باشند چه احساسی در ذهن شما به عنوان یک کاربر به جا خواهد ماند؟ مسلما وقتی آن سایت را برای خود یادآوری کنید یک تصویر تار به ذهنتان خواهد آمد ! یا مثلا اگر ویدئو های اپلود شده در سایت قابلیت پخش شدن را نداشته باشند یا به عبارتی درست بارگذاری نشده باشند ،چه چیزی از آن سایت در ذهنتان باقی می ماند ؟ قطعا بی اعتمادی و تایید بی ارزش بودن سایت !
از طرفی گاها در جست و جوها سرچ بر اساس تصاویر را داریم این امر به قدری شایع است که در بعضی موارد خود گوگل این پیشنهاد را به عنوان یک آپشن به شما می دهد که در صورت عدم توجه به این بخش امکان اینکه از رقابت عقب بمانید دور از انتظار نخواهد بود .

 

5. حساسیت در مراحل طراحی سایت

طراحی سایت مراحل و گام های مختلفی دارد و در صورتی که نکات مهم طراحی سایت را پله پله و با دقت پیش ببرید خروجی شما یک سایت استاندارد خواهد شد که قابلیت جلب رضایت کاربر را هم خواهد داشت در واقع طراحی کاربری سایت در تک تک مراحل طراحی سایت باید لحاظ شود مثلا اگر در حین طراحی نهایت دقت و ظرافت را در انتخاب تصاویر و یا دامنه مناسب به خرج دهید و سعی کنید با رعایت نکات لازم سایت سرعت مطلوبی داشته باشد اما هیچ توجهی به ریسپانسیو بودن سایت نکرده و اقدامی برای آن انجام ندهید مسلما این نقص برای کاربر تجربه ناخوشایندی را رقم خواهد زد .

شاید بپرسید آیا واقعا تجربه کاربر تا به این حد در بالابردن بازدید سایت حساس و تعیین کننده است ؟ در قالب یک مثال به شما پاسخ را خواهیم گفت : تصور کنید شما مسئول آماده کردن داماد برای جشن عقد هستید و تمام نکات مربوطه را بجز انتخاب کفش مناسب را فراموش کرده اید و داماد با دمپایی روانه تالار شود ! بازخوردهای حضار همان بازخورد کاربران سایت شما در صورت فراموش کردن یک نکته از اصول کاربری سایت شما می باشد .حال تصمیم با خود شماست که به تمام جزئیات و بخش های طراحی سایت توجه کنید یا با اهمال کاری از رسیدگی به یک بخش چشم پوشی کنید .