بهینه سازی سایت برای موتورهای جستو را سئو SEO)) می گویند که مخفف شده عبارت “Search Engine Optimization” می باشد. فرآیند پیاده سازی صحیح  اصول سئو امری تخصصی می باشد که ملزم دانش ، پیش زمینه و سابقه کافی می باشد چرا که الگوریتم های موتورهای جست و جو به طور مداوم در حال تغییر هستند و سئوکار را ملزم می کند دانش خود را بطور مداوم به روز کند .دریک تقسیم بندی کلی سئو و عملیات بهینه سازی سایت به دو دسته سئو داخلی (On- Page SEO) و سئو خارجی (Off- Page SEO) تقسیم می شود .در مقالات قلبی درباره سئو خارجی سایت به طور مفصل صحبت کرده ایم و در اینجا قصد داریم به بررسی موضوع سئو داخلی سایت بپردازیم .

 

سئو داخلی چیست ؟

هر چیزی که شما در وب سایت خود بارگذاری می کنید مربوط به سئو داخلی است که به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات وب سايت شما مربوط می شود و پایه تمام فعالیت های بهینه سازی سایت شما می باشد و بخشی است که شما در آن دخالت مستقیم و بیشترین کنترل را دارید پس لازم است که پیش از اقدام به مجموعه فعالیت های سئو خارجی ، اصول سئو داخلی سایت را بطور دقیق پیاده کنید .

سئو داخلی و سئو خارجی سایت در واقع مکمل یکدیگر هستند ولی مشخصا با هم تفاوت دارند و دریک تعریف کلی سئو داخلی شامل محتوا و فضای درون سایت است و روندی است که نتیجه حاصل از آن کاملا در دست شما می‌باشد در حالیکه سئو خارجی شامل بک لینک ها و سایر منابع بیرون از سایت  هستند و روند نتیجه حاصل از آن به طور مستقیم و کامل در دست شما نمی باشد .

 

 

اهداف سئو داخلی

راهکار-هاشی-سئو-داخلی
راهکار-هاشی-سئو-داخلی

 

اهداف سئو داخلی سایت در رابطه با کاربران و موتور های جست وجوشامل ارائه  محتوای قابل درکی است که نزدیک ترین و مرتبط ترین محتوا نسبت به مطالب جست وجو شده را داشته باشد به گونه ای که بتوان آن را به عنوان یک صفحه با ارزش و قابل نمایش در صفحات نتایج جستجو ارزیابی کرد .به این ترتیب سایت موفق می شود رتبه بندی بالاتری را کسب کند و صفحات اول جست وجو را از آن خود کند که در نتیجه آن کسب وکار خود را رونق بیشتری ببخشد .

 

 

پرسش مهم این است که چگونه می توان با توجه به میدان پررقابت سئو سایت به اهداف گفته شده دست یافت ؟ در ادامه تمام تکنیک هایی که برای سئو داخلی موفق به آن نیاز دارید در اختیار شما قرار خواهد گرفت .

 

“قبل از شروع گفتن عناوین تکنیک ها یادآوری این نکته طلایی خالی از لطف نیست که یک سئوکار موفق باید به طور مداوم نسبت به تمامی این تکنیک ها و همین طور معیارهای ارزش گذاری ربات های جست وجو گر اپدیت و به روز باشد .”

 

 

انواع  تکنیک های سئو خارجی

 1. متا تگ ها (Meta tags)

متا تگ‌ها کمک می کنند تا ربات های موتورهای جستجوگر درک بهتری از موضوع و محتوای صفحه شما داشته باشند.می توان گفت یکی از مهم ترین استراتژی ها در سئو داخلی قرار دادن تگ هاست و با وجود اینکه برچسب ها توسط کابر در صفحه قابل مشاهده نیست اما جز حوزه محتواست و باید هوشمندانه در کنار متن و تصاویر بهینه سازی شوند .متا تگ ها را می توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد :

 • تگ عنوان یا Title Tags
 • تگ توضیحات یاMeta Descriptions
 • تگ هدینگ یا heading tags
 • کلمات کلیدی
 • Robots و ..

تگ عنوان یکی از مهم ترین برچسب های متا در سئو داخلی سایت می باشد که نشان دهنده موضوع صفحه می باشد و در خصوص آن باید به طول تایتل و طول پیکسلی و همین طور تعداد کلمات مجاز دقت کرد .

متا دیسکریپشن مناسب میتواند نرخ CTR سایت شما را افزایش دهد که استفاده درست از کلمات کلیدی در این باره کارگشاست و لازم به ذکر است که این مورد به طور مستقیم در سئو داخلی سایت شما عمل نمیکند اما در هر صورت توجه به آن شما را در رتبه بندی جلو خواهد انداخت .

تگ هدینگ که به موتورهای جست وجو نشان می دهد صفحه حاوی چه اطلاعاتی است .صفحه شما می تواند چندین heading  شامل h1 تا h6  را داشته باشد که مهم ترین آن ها همان h1 است دقت کنید که کلمه کلیدی اصلی، باید در بخشی از صفحه و در تگ h1 گنجانده شود.و از مخفی کردن h1  در صفحه خودداری کنید چرا که ین تگ به کاربران و موتورهای جست وجو اجازه می‌دهد موضوع صفحه را درک کنند.

تگ کلمات کلیدی هم مثالی برای به روز بودن تکنیک هاست زیرا مانند گذشته در سئو داخلی تاثیر ندارد و نوشتن آن لازم نیست .

 

 1. ساختاربندی URL

نخستین چیزی که کاربر و گوگل با آن سر و کار دارد آدرس سایت شماست که باید کوتاه ،مختصر و قابل فهم باشد .در سئوداخلی  ساختار بهینه‌شده صفحات، اهمیت زیادی دارند چرا که URLها  نقش محتوا صفحه و جایگاه آن را درساختار سایت شما را نشان می دهند و توسط ربات های گوگل ارزیابی می شوند .مجددا توصیه می شود از کلمات کلیدی حداقل یک بار استفاده شود به گونه ای که آدرس را طولانی نکند .

 1. محتوا معتبر

یکی دیگر از مهم ترین استراتژی ها در سئو داخلی سایت وجود یک محتوای معتبر و ارزشمند است .اما یک محتوای قابل قبول و ارزشمند چه شاخصه هایی دارد؟ در پاسخ باید گفت محتوای شما باید با نیاز مخاطب مطابقت داشته باشد و این مسئله ای است که توسط گوگل سنجیده می شود پس شما باید در مرحله نخست محتوا را برای مخاطب بنویسید برای این کار لازم است کاربران خود را بشناسید که بتوانید کلمات کلیدی مناسبی انتخاب کنید و با  یک چگالی مناسب از آن ها در متن استفاده کنید .هر چقدر رضایت کاربر از محتوای شما بیشتر باشد گوگل هم ارزش محتوای شما را بیشتر تلقی میکند پس بهتر است با انتخاب عناوین درست و جذاب و تخصصی جلوه دادن محتوای خود در حین سادگی و شفافیت تجربه کاربری بهتری را برای مخاطبان خود خلق کنید .

 

 1. کلمات کلیدی

انتخاب کلمات کلیدی از دیگر مهارت های مهم و پرکاربرد سئو داخلی محسوب می شود و همان طور که ملاحظه میکنید کلمات کلیدی در تمامی تکنیک ها گفته شده نقش اساسی دارد..ما برای کسب جایگاه بهتر در صفحات جست و جو باید ادبیاتی نزدیک به ادبیات کاربر را داشته باشیم و اینجاست که کلمه کلیدی به میان می آیند .با توجه به تنوع مخاطب پیش رو هوشمندانه تر است که از چندین کلمه کلیدی در محتوا استفاده کنیم و عبارتی را که توصیف و تطبیق نزدیک تری با نیاز کاربر دارد را به عنوان کلید واژه مرکزی انتخاب کنیم .دقت در پراکندگی کلمات کلیدی هم امری بسیار مهم است و بطور معمول با نسبت 1 الی 3 درصد از این کلمات استفاده می شود .لازم به ذکر است پیش تر که ابزارهای سنجش دقیقی در دسترس نبود استفاده بیشتر از کلمات کلیدی موجب کسب رتبه بالاتر هم می شد که امروزه جای خود را به توجه به هدف کاربر و کیفیت داده است.

 

 1. بهینه سازی تصاویر

استفاده ا ز تصاویر گیرا و مرتبط علاوه بر زیبایی بصری سایت موجب می شود که حجم کمتری هنگام لود صفحه گرفته شود و در نتیجه سایت شما سریع تر بالا بیاید که طبیعتا برای کابر هم  خوشایند تر است .

نکته :بهتر است با استفاده از نرم افزار و برنامه های مناسب حجم تصاویر را به گونه ای تنظیم کنید که کیفیت تصاویر حفظ شود .

 

 1. لینک سازی داخلی

لینک ها از اهمیت بسیار بالایی در سئو داخلی برخوردار هستند چرا که موجب می شود کاربر تمام صفحات شما را پیمایش کند و موتورهای جست و جو هم ارتباط بین صفحات شما را درک کنند. لینک های داخلی به سایر صفحات سایتتان، باعث تقویت کلمه کلیدی هم می‌شود و با اقزایش مرور ربات های گوگل باعث افزایش قدرت دامنه سایت شما خواهند شد .

 

 1. سرعت سایت

نکته ای که باعث می شود  سایت شما بازدید بیشتر یا کمتری نسبت به سایر سایت‌ها داشته باشد سرعت لود شدن صفحه سایت است که با استفاده از روش های مختلف مانند انتخاب هاست سریع تر ،کدنویسی مناسب ،بهینه سازی تصاویر ،حذف تبلیغات و .. می توان جهت بهبود سرعت لود سایت خود اقدام کرد .

همان طور که گفته شد سئو داخلی(On- Page SEO) از پایه ای ترین مراحل در بهینه سازی سایت است که با پایبندی به اصولی که گفته شد از جمله کاربرد متاتگ ها ،ساختار URL،کلمات کلیدی و .. و موارد دیگری چون واکنش گرا بودن سایت ،ایجاد تجربه کاربری خوب و توجه به الگوریتم های موتورهای جست و جو جهت رشد و توسعه سایت خود اقدام کرد.