همه ما تجربه قدم زدن در خیابان زیبای ولیعصر را داریم شاید متوجه شده باشید از یک جایی به بعد هر چه به سمت شمال پیش می رویم ویترین مغازه ها عجیب تر و خیره کننده تر می شود و نمی دانید کدام یک را تماشا کنید حتی دوست دارید از خودرو خود پیاده شوید و از تک تک آن مغازه ها بازدید کنید !

یا اینکه وقتی برای خرید کتاب به خیابان انقلاب می روید ممکن است ساعت ها پشت ویترین مغازه هایی که دکور عجیب و جذابی دارند به تماشا بایستید و حتی با اینکه به هیچ کدام از آن دکوری هایی که میبینید نیازی ندارید از چندین مغازه هم دیدن و خرید کنید و در اخر و با عجله به خرید کتاب مورد نظر خود بپردازید . اما راز این فروش جادویی و مسخ کننده چیست ؟ در پاسخ باید گفت فروشنده ها با برانگیختن حس کنجکاوی و یا زنده کردن خاطرت کهنه و ایجاد حس نوستالژی و با نهایت سلیقه در ویترین مغازه خود شما را در اولین نگاه هیپنوتیزم می کنند و شما چاره ای جز پاسخ به آن نخواهید داشت .همین قاعده در خصوص کسب و کار اینترنتی هم وجود دارد .اما ویترین هیپنوتیزم کننده شما در کسب و کار آنلاین چیست ؟ بله درست است ، وب سایت شما دقیقا ویترین کسب و کار شما به حساب می آید .اکنون با مثال های گفته شده بالا می توانید درک کنید رسالت سایت شما در موفقیت کسب و کارتان چقدر بزرگ و مهم است .

“اما موضوع این است که گاهی باید ویترین مغازه خود را یک تغییر اساسی بدهید”

 

باز طراحی سایت چیست ؟

 

باز طراحی سایت
در درجه اول شما با یک طراحی قوی سعی در جلب مخاطب می کنید به گونه ای که با ورود کاربر به سایت شما ظاهر مناسب ،تازگی ،محتوای خوب و …کاربر را مجاب کند که تمام صفحات شما را اسکرول کند و به نوعی بتواند نیاز خود را برطرف کند و تمام اطلاعاتی که نیاز دارد را دریافت کند .اما گاهی اوقات می بینید با وجود طراحی یک سایت بی نقص و قوی ،نیاز کاربر مرتفع نمی شود و سایت آن گونه که باید توانایی جذب مشتری ندارد .اینجاست که باید دست به کار شوید و با یک شناخت دقیق تر از مخاطبان خود یک هویت جدید و جذاب برای سایت خود خلق کنید و عبارتی سایت خود را بازطراحی کنید .

 

چه زمانی باید اقدام به بازطراحی سایت کنید؟

باز طراحی سایت کار ساده ای نیست و شما باید دلایل کافی و متقاعدکننده ای برای این عمل داشته باشید چرا که بازطراحی سایت عملی پر هزینه و با ریسک بالا می باشد .اما سیگنال های باز طراحی سایت چه مواردی هستند :

1) وقتی هدف و ارزش واقعی سایت شما به خوبی به کاربر منتقل نمی شود

زمانی که کاربر وارد سایت شما می شود باید سایت قابلیت نمایش ارزش محتوا و برتری شما نسبت به دیگر سایت ها را داشته باشد در غیر این صورت باید گفت سایت شما در بخش لحن برند (Brand Voice) ضعف و مشکل دارد .بعنوان مثال اگر هویت سایت شما سادگی و رفاه کاربر است باید طراحی سایت هم با انتخاب های درست ، ساده و شفاف به نظر بیاید و در صورت طراحی یک سایت پیچیده که با هدف شما در یک راستا نیست قطعا نرخ تبدیل شما را پایین خواهد آمد .

2) کاربر در سایت شما سردرگم می شود

زمانی که کاربر برای یک خرید ساده در سایت شما به دردسر می افتد یعنی به باز طراحی سایت نیاز دارید که در آن منو و مسیریابی های مناسب ، دسترسی را برای مخاطب آسان تر کند برای این منظور می توان گزینه سرچ را تعبیه کرد و یا با ایجاد منوی کشویی که کاربر را از برگشت به صفحه قبل بی نیاز می کند ، یک تجربه کاربری موفق خلق کنید .

3) همگام نبودن با استانداردهای روز طراحی سایت

امروزه تکتیک های فناوری طراحی سایت با سرعت هر چه بیشتر در حال به روزرسانی و آپدیت شدن هستند و متاسفانه و یا خوشبختانه سلیقه کاربران هم همگام با این تغییرات می باشد .حال تصور کنید ذائقه مخاطب به سرعت در حال آپدیت شدن باشد اما سایت شما در سکون به سر ببرد ! بی شک رکود و سقوط رتبه سهم سایت شما خواهد بود بنابراین سعی کنید همیشه از آخرین نسخه هایی که از قالب مورد نظر شما موجود است استفاده کنید و بهترین امکاناتی که در بازار موجود است را در اختیار کاربر قرار دهید چرا که آن ها به تغییرات جزئی هم پاسخ می دهند .بطور خلاصه قبل از اینکه تاریخ مصرف سایت شما تمام شود امکانات و ابزارهای موجود را به روز رسانی و تازه کنید .

4) نرخ تبدیل مشتری (Conversion Rate) پایین

نرخ تبدیل مشتری (Conversion Rate) همانطور که از آن پیداست به معنای تبدیل کاربر به مشتری است .تعریف مشتری در هر سایت بسته به ماهیت آن سایت ممکن است متفاوت باشد مثلا در یک سایت ممکن است هدف دانلود یک فایل و یا اپلیکیشن باشد و در سایت دیگر ساختن ایمیل هدف سایت باشد و کاربری که به این اقدامات دست میزند مشتری محسوب می شود .
وقتی کاربر بعد از ورود به سایت ، هدفی که شما می خواهید را دنبال نکند نرخ تبدیل شما کاهش می یابد و در این حالت باید با رعایت نکات گفته شده به باز طراحی سایت خود اقدام کنید .

 

تحلیل دقیق قبل از بازطراحی سایت

 

تجزیه و تحلیل باز طراحی سایت
قبل این که اقدام به باز طراحی سایت کنید باید بدانید مشکل از کجاست که ازیک سوراخ دوبار گزیده نشوید .آیا محتوا و معرفی محصول شما برای مخاطب اغناکننده نبوده ؟ آیا مسیریابی ها مشکل داشته اند ؟ و … شما باید مراحل طراحی سایت و سه نوع سئو داخلی ،خارجی و سئو تکنیکال سایت را مورد بررسی قرار دهید و ببینید باگ های سایت شما در کدام یک از این مراحل پنهان شده اند .برای این کار هم ابزار های مختلفی در اختیار دارید:

• Google Analytics
• Google Search Console
ابزارهای بالا به شما در پیدا کردن مشکل کمک خواهند کرد و بدین ترتیب با یک بازطراحی می توانید به اهداف تعریف شده نزدیکتر شوید .

اقدام به باز طراحی سایت

بعد از اینکه نشانه ها و زمان نزدیک شدن به انقضا سایت را شناسایی کردید و یاد گرفتید چگونه باگ ها را پیدا کنید ، اکنون نوبت به اقدام می رسد که در مرحله اول تعریف اهداف و برنامه ریزی دقیق و جزئی برای هر بخش باید صورت بگیرد .بهتر است هر هدف را به چندین هدف کوچک تر تقسیم کنید و با بازسازی جزئی تر جلو بروید .بعنوان توصیه نهایی پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل به برون سپاری بازطراحی سایت خود به افراد حرفه ای و متخصص مراجعه کنید چرا که این فرآیند بسیار حساس و حرفه ای می باشد به گونه ای که بیشتر افراد به جای بازطراحی سایت به طور کلی یک سایت جدید را راه اندازی می کنند .زیرا در صورت ناموفق بودن بازطراحی نه تنها مشتری جدیدی دریافت نخواهید کرد بلکه ممکن است مشتری های قدیمی خود را هم از دست بدهید .

سخن آخر
موفقیت و رضایت کاربران از سایت شما مساوی موفقیت شما در کسب و کارتان می باشد . شاید بازطراحی سایت برای شما سخت جلوه کند و تصور کنید از پس آن برنمی آیید که منطقی هم به نظر می رسد اما باید یادآوری کنیم شما اکنون با خواندن مطالب بالا قادر به تشخیص زمان درست بازطراحی سایت خود و پیدا کردن مشکلات آن هستید و می توانید سایت خود را قبل از شکست خوردن نجات دهید .